Zastosowanie maszyn sterowanych numerycznie

Obróbka skrawaniem należy do jednych z najstarszych sposobów obramiania różnego rodzaju materiałów. Już w czasach prymitywnych ludzie wytwarzający narzędzia stosowali ten rodzaj kształtowania materiałów, np. podczas wykonywania narzędzi — kamienie były uderzane o siebie w taki sposób, aby nadać funkcjonalnego kształtu innym skałom.

Obrabiarki CNC w przemyśle

obrabiarki sterowane numerycznieOczywiście przez lata ewolucji, człowiek modyfikował i ułatwiał sobie ten proces, wytwarzając różnego rodzaju narzędzia, a w etapie końcowym maszyny, które są chętnie stosowane w wielu branżach. Największy w dziejach istnienia rozwój człowiek przeżywa w ciągu ostatnich dekad – przez zaledwie ostatnich sto lat udało się wytworzyć technologie, których nie opracowała żadna wcześniejsza cywilizacja. Również w dziedzinie obróbki skrawaniem odnotowano ogromny postęp, który można podziwiać na każdym kroku. Co chwilę na rynek przetwórstwa i maszyn CNC wchodzą nowe produkty, które zostały stworzone w związku z ideą dążenia do perfekcji. Dzisiaj wydajne obrabiarki sterowane numerycznie już nikogo nie dziwią, a co więcej – są standardem, który pozwala przedsiębiorstwom utrzymać się na rynku. Ze względu na to, że rozwija się praktycznie każda branża, a rozwój jednej wymaga często wykonania kroku w przód kolejnych, rozwój maszyn był spowodowany nie tylko chęcią zwiększenia zysków.

obrabiarki sterowane numerycznieNowoczesne maszyny lotnicze, skomplikowane części hydrauliczne, bardzo skomplikowane i złożone urządzenia wykonujące badania wymagają tego, aby do ich produkcji używać najwyższej jakości komponentów i części. Nawet drobne odchyłki wymiarowe są w stanie spowodować bardzo kosztowne awarie, które mogą zagrażać nie tylko budżetowi, ale również bezpieczeństwu ludzi. W związku z tym nowoczesne i wydajne obrabiarki CNC muszą być coraz bardziej precyzyjne i radzić sobie ze skrawaniem nawet bardzo twardych materiałów. Ich konstrukcja musi być odporna na wiele bodźców zewnętrznych oraz tych, które powstają podczas samego procesu obróbki – drgania wywołane obrotem frezów nie mogą powodować ruchu stołu roboczego. Wydajne obrabiarki CNC mogą mieć różne zastosowanie. Do najbardziej popularnych w przemyśle metalurgicznym zalicza się frezarki, natomiast w pracach związanych z kształtowaniem drewna świetnie sprawdzają się tokarki i wiertarki.

Sterowanie numeryczne coraz częściej jest nieodłączną częścią większości maszyn wykorzystywanych do obróbki skrawaniem, ponieważ pozwala na przyspieszenie procesu wytwarzania oraz ograniczenie błędów spowodowanych działaniem operatora sprzętu, który jedynie nadzoruje cały proces.