Zaprawy, fugi, szpachle – kładzenie płytek

Płytki ceramiczne to popularny materiał stosowany do wykończenia wnętrz kuchennych i łazienkowych (podłogi i ściany), jak również jako posadzki w korytarzach, kotłowniach, a nawet na tarasach. Kafle mają wiele zalet. Ich gładka powierzchnia jest bardzo łatwa do mycia.

Wybór dobrej zaprawy klejowej to podstawa

zaprawy klejoweNie trzeba do tego także stosować specjalistycznych środków, tak jak do drewna. Płytek nie trzeba zabezpieczać, nie próchnieją, nie pękają. Jeśli wybierzemy te o wysokiej klasy ścieralności to nie będziemy także borykać się z problemem zarysowań i przecierek na kaflach. Dobrze położone i zafugowane płytki powinny tworzyć równą powierzchnię, w której szczeliny nie będą wchodziły grzyby i bakterie. Żebyśmy jednak byli zadowoleni z posadzki czy ściany obłożonej kaflami, to niezbędne jest ich prawidłowe położenie. Do tego przydadzą się takie elementy jak zaprawy klejowe, fugi, preparaty gruntujące i wyrównujące, szpachle oraz urządzenia do cięcia płytek. Na początku prac należy dobrze przygotować podłoże. Musi być czyste, suche i gładkie. Jeśli pojawiają się nierówności to trzeba je zeszlifować lub wypełnić szpachlą gipsową.

zaprawy klejoweWarto zastosować także odkurzacz w celu pozbycia się wszelkiego pyłu z miejsca pracy. Jeśli nakładaliśmy warstwę gipsu to należy odczekać do jego całkowitego wyschnięcia. Kiedy ,,teren” jest czysty to można przejść do kładzenia płytek. Zaczyna się od ich wstępnego dopasowania i docięcia. Szczególnie problematyczne są płytki kładzione wokół wanny, toalety, czy umywalki. One mają zaokrąglone krawędzie, więc docinanie jest trudniejsze niż docięcie na gładko. Potem można przejść do klejenia płytek. Tutaj stosuje się zaprawy klejowe nakładane pacą na płytki. Najczęściej robi się kilka takich ,,kleksów” dzięki czemu płytka na całej powierzchni będzie się dobrze trzymała. Potem takie płytki przykłada się do podłoża i dociska. Kładzie się je jak najbliżej siebie, jednak nie trzeba się przejmować przerwami, bo zostaną one potem zamaskowane. Taka zaprawa musi wyschnąć, więc trzeba czekać, aż będzie można się zabrać za dalsze prace. Kiedy kafle są ułożone, a zaprawa wyschnięta to przechodzi się do kładzenia fugi.

Fugi wypełniają przestrzenie między kaflami, dzięki czemu nie dostaną się tam żadne zanieczyszczenia, a całość będzie także wyglądała lepiej. Fuga w kolorze białym jest nakładana precyzyjnym aplikatorem, co zapobiega brudzeniu kafli i ułatwia pracę. Fuga również musi wyschnąć. Po tym czasie można umyć kafle z pozostałości zapraw, szpachli i pyły po ich cięciu i gotowe. Płytki są dobrze położone.