Żaluzje okienne jako element aranżacji wnętrz

Mało gustowne, aluminiowe żaluzje to już przeszłość. Dzisiaj ochrona okien jest ważną częścią aranżacji wnętrza, a zamiast nieestetycznego metalu stosuje się coraz częściej żaluzje drewniane.

Drewno doskonale pasuje zarówno do tradycyjnej stylistyki, jak i do bardzo nowoczesnego designu. W tradycyjnych czy rustykalnych pomieszczeniach najlepiej prezentować będą się rolety w naturalnym odcieniu drewna, z kolei we wnętrzu minimalistycznym lub modernistycznym możemy pozwolić sobie na większą ekstrawagancję i zamontować żaluzje w mocnym, kontrastowym kolorze. Okiennice wewnętrzne można montować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Drewniana okiennica w kuchni sprawi, że całe wnętrze zacznie wyglądać bardziej elegancko, a jednocześnie przytulnie.

Również w łazience dzięki drewnianym okiennicom podkreślimy unikalny charakter pomieszczenia. Nawet jeśli okna w naszym domu są nietypowego kształtu, u dobrego producenta bez problemu znajdziemy produkt dostosowany do własnych potrzeb. To samo tyczy się także kolorystyki – paleta barw obejmuje zwykle kilkadziesiąt odcieni. Poza tym, że żaluzje same z siebie stanowią atrakcyjną ozdobę pokoju, dzięki nim możemy dowolnie sterować naturalnym oświetleniem. Jeśli więc zależy nam na nastrojowym półmroku, wystarczy przymknąć okiennice i wpuścić do środka tylko pojedyncze promienie słoneczne.

A gdy zamarzy się nam salon wypełniony słońcem, żaluzje możemy całkowicie zwinąć. Decydując się na modne shuttersy możemy zupełnie zrezygnować z firanek i zasłonek w oknach – ozdobą okna stają się wtedy drewniane okiennice. Trzeba jednak w takich przypadkach zwrócić uwagę na jakość żaluzji. Tanie, wykonane z kiepskich gatunków drewna okiennice mogą tylko popsuć końcowy efekt, nietrafionym pomysłem będą też bardzo ciemne rolety w niewielkim pomieszczeniu.

Aby rolety nie przytłaczały swoim wyglądem całego wnętrza, należy dobierać ich kolory z dużą rozwagą. W małych i słabo oświetlonych pokojach najlepsze będą okiennice jasne, w odcieniu zbliżonym do wykończenia ścian.