Zalety budowania z prefabrykatów

Tradycyjne budownictwo jest wyjątkowo czasochłonne. Postawienie i wykończenie nawet niedużego domu to przynajmniej dwa lata, czasem trzy i rzadko spotyka się budynki, które udało się skończyć w rok. Do tak krótkiego czasu budowy konieczne są odpowiednie materiały, ponieważ w przeciwnym razie budynek nie zdąży odpowiednio osiąść i wyschnąć, co powoduje wiele problemów, w tym poważny problem z zawilgoceniem.

Budownictwo prefabrykowane

budynki z prefabrykatówTakie materiały jednak kosztują więcej, niż standardowe. Jedną z opcji alternatywnych dla tych, którzy chcą szybko przeprowadzić się do własnego, wymarzonego domu, jest skorzystanie z technologii budynków prefabrykowanych. W naszym kraju są one coraz popularniejsze, ze względu na swoją cenę i liczne zalety. Najważniejszą z nich jest z pewnością krótki czas budowy, ponieważ większość elementów powstaje w fabryce, a na działce jest składana w jedną całość – jak ogromne klocki. Każdy z tych elementów powstaje zgodnie z ustalonymi wcześniej standardami i rygorystycznymi normami, a przed opuszczeniem fabryki przechodzi kontrolę jakości. Nie musimy więc sami spędzać czasu na budowie, patrzeć robotnikom na ręce i zamawiać materiałów, co jest standardem przy tradycyjnych budynkach. Elementy konstrukcyjne nowego domu są przygotowane do wstawienia okien i drzwi oraz do łączenia ze sobą na placu budowy.

budynki z prefabrykatówSkładnie takiego domu zajmuje zaledwie kilka dni, a czas powstawania w fabryce to zwykle do kilku tygodni. Biorąc pod uwagę także czas konieczny na wykończenie wnętrza i wstawienie mebli, to budynki z prefabrykatów nadają się do zamieszkania już po kilku miesiącach od skontaktowania się z producentem i podjęcia decyzji o skorzystaniu z tej technologii. Kolejną ważną zaletą jest cena technologii prefabrykatów, zwykle niższa od tradycyjnego budownictwa. Ważne jest też to, że ustalona cena nie zmieni się, nie trzeba więc się martwić nagłymi podwyżkami cen materiałów budowlanych, co bywa bolączką wielu inwestorów. Nie mniej ważne jest też to, że budynki prefabrykowane to wymarzone rozwiązanie dla osób zainteresowanych budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Stosowane materiały i technologie pozwalają do minimum ograniczyć straty ciepła i powstawanie mostków termicznych.

Zastosowanie najnowszych rozwiązań oczywiście kosztuje, ale jest to inwestycja, która zwraca się w kolejnych latach. Do listy zalet prefabrykatów można też dodać niezwykłą jakość i staranność wykonania, pozwalającą uniknąć rozmaitych potknięć i niedoróbek, na które często trafią po jakimś czasie właściciele murowanych budynków.