Zakładanie ogrodu – samemu czy z pomocą fachowców?

Duże miasta to przede wszystkim szare blokowiska, szare chodniki, duże centra handlowe, biurowce – zieleni jest coraz mniej. Ci, którzy mieli większe szczęście od pozostałych mieszkańców, mają w pobliżu skromne parki, w których można odpocząć na drewnianej ławce w cieniu kasztanowców.

Zakładanie ogrodu przez profesjonalistów

zakładanie ogrodówJeżeli szczęście nie dopisało – szukamy wytchnienia na spacerze w lesie poza miastem. Niektórzy mogą spędzać czas w ogrodzie na swojej działce. Aby jednak ogród zachwycał, należy włożyć dużo serca w jego pielęgnację. Pierwszy krok – zakładanie ogrodu – jest zawsze najtrudniejszy. Zastanawiamy się wówczas, jak powinien wyglądać nasz ogród, aby stanowił dla nas prawdziwą arkadię. Czy zdołamy wykonać to sami, czy może zdecydować się na zakładanie ogrodów przez fachowców? O tylu rzeczach trzeba pamiętać – o czasie kwitnienia poszczególnych, wybranych do zasadzenia roślin, o tym, że róża lubi glebę bogatą w minerały, a sumak tygrysi poradzi sobie nawet na piaszczystym podłożu. O tym, kiedy należy przycinać daną roślinę, aby na przyszły rok wydała więcej owoców; który gatunek lubi dużo wody, a który mniej, i tak dalej. To jednak już etap pielęgnacji, a przecież gdy wybierzemy gatunki roślin, które chcemy znaleźć w naszym ogrodzie, musimy dobrze je rozmieścić, aby całość prezentowała się zachwycająco.

zakładanie ogrodówWróćmy więc do pytania, czy jesteśmy w stanie zrobić to sami, czy może powinniśmy wybrać zakładanie ogrodów przez fachowców? Zastanówmy się nad tym, która opcja jest dla nas korzystniejsza. Z pewnością, jeśli decydujemy się na samodzielne zakładanie ogrodu, możemy oszczędzić nieco pieniędzy – czy na pewno? Czy to tylko pozorna oszczędność? Jeżeli będziemy prowadzić nieprzemyślane nasadzenia, rośliny mogą się nie przyjąć (złe warunki glebowe), a więc konieczny będzie zakup kolejnych sadzonek. Nie mając przygotowanego całego pomysłu, w trakcie zakładania ogrodu może się okazać, że należało zrobić coś inaczej – będą konieczne zmiany, co również będzie niosło ze sobą kolejny wydatek. Oczywiście nie zawsze nasz zmysł estetyczny musi nas zawodzić – może się okazać, że samodzielne założenie ogrodu było świetną decyzją. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni co do naszych zdolności projektowania ogrodu, pomyślmy, czy korzystną opcją nie będzie zakładanie ogrodów przez fachowców. Wówczas nie musimy się o nic martwić – wszystkie rabaty, klomby zostaną zaprojektowane stylowo i z uwzględnieniem wymagań glebowych poszczególnych roślin.

Fachowcy zajmą się przygotowaniem ścieżki, oczka wodnego, formowaniem krzewów i koron drzew w określone kształty. Decydując się na zakładanie ogrodów przez fachowców, zyskujemy pewność, że powstały ogród będzie naszą małą arkadią.