Wykorzystanie precyzyjnych tokarek sterowanych numerycznie

Tokarka jest jednym z najbardziej popularnych urządzeń do obróbki skrawaniem. Pomimo tego, że jej działanie nie jest skomplikowane znajduje ona zastosowanie w warsztatach stolarskich, parkach przemysłowych oraz firmach zajmujących się obróbką metali. Dzisiaj rzadko możemy spotkać maszynę wymagającą dużego zaangażowania pracowników, ponieważ zostały one zastąpione nowoczesnymi, sterowanymi numerycznie urządzeniami.

Tokarka obrabiająca różne materiały

tokarka cnc używanaDlaczego maszyny CNC do toczenia są tak bardzo popularne? Nie każda firma musi inwestować w bardzo drogie, wielozadaniowe centra obróbcze. Frezarki oraz stoły CNC bywają bardzo drogie, a ich zastosowanie szerokie – nie każdy zakład przetwórczy wykorzystałby ich potencjał. W przypadku, kiedy firma zajmuje się wykonywaniem nieskomplikowanych detali, które są figurami obrotowymi, inwestowanie w zbyt zaawansowany sprzęt jest nieopłacalne. Zamiast przepłacać lepiej zakupić bardziej specjalistyczną tokarkę, która będzie sprawniejsza, szybsza i mniej awaryjna. W jakich sprawdzają się maszyny wykorzystywane do toczenia? Są wykorzystywane między innymi w firmach zajmujących się produkcją wałów napędowych, balustrad, elementów dekoracyjnych, klamek oraz w wielu innych miejscach, w których detale są w przekroju figurami obrotowymi. W zależności od specyfiki zakładu należy jedynie dopasować rodzaj maszyny do wykorzystywanego materiału. Precyzyjna tokarka CNC używana w stolarni nie musi mieć tak twardego ostrza, jak urządzenie obrabiające wysokogatunkową stal.

tokarka cnc używanaMaszyny sterowane komputerowo posiadają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim działają one sprawniej i precyzyjniej niż ich pierwowzory. Dzięki temu, że cały proces skrawania odbywa się automatycznie, a zaangażowanie operatora jest ograniczone, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy. Precyzyjna tokarka jest urządzeniem o które należy odpowiednio dbać, aby ograniczyć występowanie awarii. W tym celu należy na czas wykonywać przeglądy techniczne wszystkich części tokarki, wymieniać noże w momencie, kiedy zostaną one stępione oraz odpowiednio czyścić maszynę po każdym użyciu. W przypadku tokarek stosowanych w warsztatach stolarskich, opłacalny jest montaż systemów odciągowych, które na bieżąco zajmują się usunięciem powstających wiórów, kurzu i pyłu powstającego podczas skrawania drewna.

Dzięki temu cząstki nie unoszą się w powietrzu oraz nie osadzają na mechanicznych częściach tokarki, co w rezultacie powoduje dłuższą pracę urządzenia oraz ogranicza wydatki związane z zakupem części zamiennych i smarów.