Wentylacja mechaniczna sposobem na obniżenie rachunków

Wznoszone dzisiaj domy jednorodzinne posiadają bardzo szczelne okna, drzwi oraz wszystkie przegrody. Takie postępowanie projektantów oraz wykonawców zostało wymuszone przez standardy wprowadzone przez Unie Europejską, dotyczące izolacyjności przegród budowlanych. Mamy dążyć do tego, aby budynki były jak najbardziej ciepłe, a straty energii minimalizowały się. Dzięki temu cały obiekt w mniejszym stopniu będzie oddziaływał na środowisko zewnętrzne i będzie bardziej ekologiczny.

Wentylacja w domu jednorodzinnym

wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnymZe względu na to, że w domach energooszczędnych i pasywnych wymiana powietrza jest bardzo utrudniona, niezwykle istotną rolę zaczęła odgrywać, zapomniana dotąd, wentylacja. Nawet, jeżeli zdarzało się, że projektant nie umieścił w danym obiekcie wystarczającej ilości przewodów wentylacyjnych, dostęp powietrza był zapewniony poprzez minimalnie nieszczelne okna czy drzwi. Kiedy zastosujemy niezwykle nowoczesne, wielokomorowe okna, grubą warstwę szczelnej izolacji termicznej, ocieplimy budynek ze wszystkich czterech stron (podłoga, dach i ściany), nie możemy zapomnieć o wymianie powietrza. W takich przypadkach, bardzo opłacalna wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym, staje się czymś niezbędnym. Na szczęście w przepisach dotyczących tego typu instalacji nie ma konieczności wykonania wcześniejszego projektu tego typu sprzętu, więc możemy go używać właściwie w dowolny sposób.

wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnymWarto jednak podejść do tematu w bardzo przemyślany sposób, ponieważ dzięki temu uzyskamy niezwykle wydajny układ. Wentylacja mechaniczna to profesjonalny układ przewodów oraz mechanicznego silnika, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz obiektu z otoczeniem zewnętrznym. Jego zastosowanie ma niezwykle dużo zalet, ponieważ możemy zmieniać jego moc. W ten sposób sami decydujemy, kiedy potrzebujemy większej cyrkulacji powietrza, a kiedy jest ona niewskazana. Taki system bardzo minimalizuje utratę ciepła z wnętrza naszych domów, dzięki czemu jego zastosowanie sprawia, że możemy mniej energii użyć do ogrzania naszego mieszkania, a tym samym oszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Producenci polecają systemy, których zadaniem jest jeszcze większe zoptymalizowanie działania wentylacji mechanicznej.

Jednym z nich jest rekuperator, którego zadaniem jest wstępne ogrzanie dostarczanego do pomieszczenia powietrza zewnętrznego. Wykorzystuje on do tego energię pozyskaną z cząsteczek gazu, który opuszcza nasze pomieszczenia. Połączenie tych dwóch układów pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych parametrów energooszczędności.