Renowacja powierzchni betonowej

W czasie kształtowania powierzchni przy użyciu betonu architektonicznego, bardzo często dochodzi do powstawania różnego rodzaju błędów. Niektóre z nich nie mają negatywnego wpływu na jakość elewacji, jednak większość jest niedopuszczalna. Na niszczenie się powierzchni betonowych ma wpływ wiele czynników, są nimi zarówno sposób użytkowania danej powierzchni oraz środowisko, w którym zostały usytuowane.

Materiały do naprawy betonu

reneowacja betonuDobór odpowiednich materiałów do naprawy może być skomplikowany, ponieważ każde zniszczenie wymaga innych produktów. W zależności od rodzaju pęknięć, ubytków lub zmiany kolorystyki mają wpływ na dobór właściwych komponentów. Jednym z nich jest zaprawa naprawcza do betonu. Wielu producentów w swojej ofercie posiada, tego rodzaju produkty. System wykorzystujący zaprawę naprawczą umożliwia naprawę betonu, jak i żelbetonu z uszkodzeń powstałych wskutek czynników mechanicznych, bądź korozyjnych. Jest odpowiedni do renowacji takich powierzchni, jak balkony, tarasy, jak również słupy i nadproża. Znajduje także zastosowanie w naprawie i wypełnieniu innych powierzchni betonowych. Naprawa betonowa stanowić może ostateczną warstwę naprawczą, lecz można ją także stosować w połączeniu z gładzią szpachlową, która zapewnia idealną gładkość oraz dodatkową ochronę naprawianym powierzchniom.

naprawa betonuTechnik obróbki powierzchni wykonanych z betonu architektonicznego jest wiele. Podzielić można je na trzy poszczególne metody. Obróbka powierzchni kształtowanej przed zabudowaniem, powierzchnia kształtowana podczas wiązania, a także powierzchnia kształtowana od razu po wybudowaniu. Podczas powyższych technik dochodzi do wielu uszczerbków oraz uszkodzeń betonu architektonicznego. Wykonanie naprawy poprzedzić powinno się dokładna analiza powstałego problemu, jakim jest pęknięcie, uszczerbek lub wybrakowanie. Zastosowanie masy naprawczej, jest istotne, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż zaprawa naprawcza powinna być tego samego koloru, co beton oraz posiadać podobne właściwości. Podczas renowacji i wypełniania ubytków bardzo często można spotkać się z problemem wyrównania istniejącej posadzki lub elewacji i pokrycia danych obiektów.

W momencie, gdy dana posadzka betonowa używana jest w średnim lub lekkim natężeniu mechanicznym, wystarczają do jej naprawy zaprawy mineralne do betonu. Jeżeli jednak nawierzchnia obciążona jest większym natężeniem mechanicznym zaleca się zastosowanie, w celach renowacji wypełnienia betonowe bazujące na materiałach żywicznych. W celu wypełnienia nieznacznych uszczerbków powstałych w nawierzchni betonowej użyć również można zaprawy wyrównującej powierzchnię.