Profesjonalne powłoki z farb proszkowych

Różnego rodzaju elementy wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych często wymagają malowania. Producentom bardzo zależy na tym, żeby powstała powłoka nie miała tylko walorów estetycznych, ale również chroniła produkty przed korozją. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy zajmujemy się wykończeniem elementów, które muszą być odporne na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń lub czynników atmosferycznych.

Malowanie proszkowe a powłoka ochronna

malowanie proszkoweWłaśnie dlatego do malowania przedmiotów wykonanych ze stali stosuje się farby proszkowe. We Włocławku znajdują się przedsiębiorstwa, które oferują swoim klientom profesjonalne wykonanie powłok lakierniczych na elementach stalowych. Z ich usług korzystają najwięksi producenci metalowych wózków, barierek, stojaków i wielu innych elementów. Doświadczeni pracownicy opanowali do perfekcji malowanie proszkowe we Włocławku. Elementy, które docelowo chcemy pokryć barwną powłoką ochronną, należy odpowiednio wyczyścić. Sposób szlifowania dobiera się na podstawie ogólnej oceny stanu technicznego danego elementu. Większość produktów jest odnawiana i wymaga bardzo szczegółowego przygotowania. Najczęściej wykonuje się piaskowanie lub polerowanie ręczne, podczas którego z metalu zostają zdarte wszelkie pozostałości starych powłok malarskich oraz pojawiające się ogniska korozji.

malowanie proszkoweTak wyczyszczony i odtłuszczony element wstawia się do specjalistycznej komory lakierniczej. Jest to bardzo szczelne pomieszczenie, w którym przebiega cały proces malowania. Przez specjalne dysze, które są skierowane w kierunku elementu, wypompowuje się proszek, który przywiera do powierzchni elementów. Powstała powłoka jest jednak bardzo delikatna, a kolorowy pył można w prosty sposób zamieść. Kolejnym etapem produkcji jest więc proces utwardzania. Polega on na tym, że elementy podgrzewa się do odpowiednio wysokiej temperatury około 200 stopni Celsjusza. W trakcie podgrzewania cząsteczki proszku zaczynają wchodzić ze sobą w reakcję i tworzyć gęstą ciecz, która zaczyna pokrywać nasz produkt. Po odpowiednim czasie zaczyna zachodzić kontrolowane chłodzenie, podczas którego cała powłoka znacznie się utwardza. Wiele polskich firm doceniło już usługi znajdujących się na terenie Włocławka przedsiębiorstw lakierniczych. Powłoka tworzona na stalowych i żeliwnych elementach jest bardzo trwała.

Cały proces jest również bezpieczny dla środowiska, ponieważ praktycznie nie wymaga zastosowania szkodliwych rozpuszczalników. Ponieważ komora lakiernicza jest szczelna, to nadmiar proszku jest wessany przez zamknięty obieg wentylacyjny i użyty w kolejnych procesach.