Prawidłowy montaż okładziny ściennej

Okładziny ścienne wykonane z PCV, najczęściej montuje się w budynkach, w których na co dzień przebywa dużo osób. Bardzo dobrze ochraniają mury, które narażone są na łatwe pobrudzenie i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym można spotkać je najczęściej w szkołach, urzędach, sklepach, czy dużych zakładach produkcyjnych.

Sprawdzanie okładzin PCV

okładziny ścienne pcvMontaż okładzin nie jest trudny, jednak trzeba się do niego prawidłowo przygotować. Przede wszystkim ściana, która ma zostać nimi ozdobiona i zabezpieczona musi być równa i pionowa. Odchyłka od pionu nie może być większa niż dwa milimetry, oczywiście na całej wysokości. Można to bez problemu sprawdzić, za pomocą specjalnych narzędzi. Ponadto ściana powinna być gładka. Jeśli taka nie jest, fachowcy zalecają by położyć na nią masę wyrównawczą, która powinna rozwiązać problem. Kiedy nierówności nadal występują, ostatecznym rozwiązaniem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz tego dana powierzchnia musi być wytrzymała. Odpadanie tynku i łuszczenia utrudnią cały proces. Na sam koniec należy zadbać o suchość i czystość ściany. W takich pomieszczeniach jak warsztat, czy kuchnia mogą znajdować się na niej oleje, czy smary. Trzeba je wtedy usunąć za pomocą silnych detergentów, bądź zeskrobać i odpowiednio zaszpachlować. Kiedy zakończy się wszystkie wymienione wcześniej czynności, można przystąpić do dalszych prac. Przede wszystkim w pomieszczeniu musi być stała temperatura, która nie może przekraczać 25 stopni Celsjusza. Jeśli jest ona trudna do utrzymania, najlepiej użyć specjalnych urządzeń grzewczych.

okładziny ścienne pcvZdemontowanie wszystkich gniazdek, włączników i innych rzeczy, które znajdują się na ścianach, również jest bardzo ważne. Poza tym warto zainwestować w powłokę przeciwkorozyjną i okryć nią rury i inne metalowe części, które łatwo mogą pokryć się rdzą. Na sam początek okładziny ścienne PCV muszą zostać rozłożone na podłodze w celu ich rozprostowania. Dzięki temu można sprawdzić, czy nie są uszkodzone i pochodzą z tej samej partii. W zależności od tego jak będzie nakładany materiał, pionowo lub poziomo, zaleca się zaznaczenie sobie dokładnie miejsc, w których będzie przyklejany. Do ostatecznych prac najlepiej jest użyć klejów kontaktowych, które nanosi się na okładziny. Największy problem mogą sprawiać narożniki i połączenie z wykładziną podłogową. Jeśli jest ona również wykonana z PCV najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie spawania. Montaż wykładzin ściennych jest długotrwałym procesem, ale nie trudnym do wykonania.

Odpowiednio położony materiał będzie długo ozdabiał ścianę, a przede wszystkim ochraniał ją przed zabrudzeniami, które można z niego łatwo usunąć, co jest jego największą zaletą. Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowców, którzy zajmą się instalacją i wykonają ją sprawnie i estetycznie.