Pianka montażowa – gdzie się przyda?

Okna, drzwi, parapety, rury, czy elementy łazienkowe wymagają dobrego montażu. Dzięki niemu będą dobrze się trzymać w ramie, nie będą się obsuwać, ich miejsca łączenia będą stabilne, czy też w ten sposób zapewni się im trwałość. Dlatego też do każdej takiej pracy są potrzebne różne dodatkowe sprzęty i akcesoria. Czasem są to zawiasy, czasem zasuwy, kleje, czy taśmy montażowe.

Uniwersalność pianki poliuretanowej

pianka poliureatnowaJednak jeśli chodzi o montaż elementów wewnątrz domu to bardzo często stosowana jest pianka poliuretanowa dwuskładnikowa. Jest ona bardzo prosta w użyciu. Wystarczy wstrząsnąć pojemnik i nacisnąć ,,spust”. Pianka posiada wygodny aplikator, dzięki któremu można wtłoczyć materiał nawet w drobne szczeliny. Pianka poliuretanowa się rozpręża, to znaczy znacząco zwiększa swoją ilość po wydostaniu się z opakowania. Przypomina to działanie pianki do włosów lub do golenia – one także zwiększają objętość. Ma to dwie zalety. Po pierwsze, pojemnik z pianką jest bardzo mały, a starcza na długo. Po drugie, wystarczy niewielka ilość pianki do montażu lub izolacji dużych elementów. Dobra pianka powinna zastygać w nie więcej niż trzydzieści minut. Pianka bardzo dobrze przyczepia się do różnego rodzaju podłoża, od betonu i cegły, po drewno i metal. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie do wszelkich prac montażowych w domu.

pianka poliureatnowaPianka wbrew pozorom jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne, choć jej nadmiar łatwo da się skroić nożem. Ważne jest tylko to, żeby nie stosować jej na powierzchnie zawilgocone, czy takie do których będzie miała dostęp woda. Pianka poliuretanowa dwuskładnikowa sprawdza się przede wszystkim przy montażu okien. Okna przytwierdza się kotwami od góry i od dołu, natomiast między ramą, a ścianą stosuje się piankę. Dzięki niej okna dobrze i stabilnie się trzymają, a pianka działa wygłuszająco. Piankę można także stosować do montażu drzwi (drewnianych czy aluminiowych). Warto wypełniać pianką także przestrzenie pod wannami, brodzikami, dzięki czemu również zapewni się izolację akustyczną, a kapiąca woda nie będzie hałasować. Pianka poliuretanowa jest materiałem termoizolacyjnym, dlatego można ją stosować przy gorących rurach, czy przy instalacji centralnego ogrzewania.

Pianka poliuretanowa do natrysku stosowana jest natomiast do izolacji poddaszy. Dzięki niej będzie ono zabezpieczone przed chłodem, jak również hałasy z zewnątrz będą mniej słyszalne. Można w ten sposób izolować także fundamenty, ściany, a nawet zbiorniki przemysłowe, np. przeciwpożarowe lub na olej silnikowy (ciecz nie może się przegrzewać ani zamarzać).