Parapety – wybór, montaż, dekoracje

Parapet to rzecz, która musi być odporna na działanie różnych czynników. Z jednej strony mamy ciepło od kaloryferów, z drugiej chłód od strony okna. Parapet musi być odporny także na działanie wody, na przykład wtedy kiedy zostanie otwarte okno w czasie deszczu lub przeleje się kwiaty doniczkowe.

Parapety odporne na uszkodzenia

parapetyNa parapecie stawiane są też różne rzeczy, zrobione ze szkła (wazony), drewna (szkatułki), metalu(świeczniki), czy porcelany (dekoracyjne figurki). Dlatego też najlepsze parapety z Poznania powinny być także odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy parapety wykonane z różnych materiałów. Najtańszym z nich są parapety z tworzywa sztucznego. Można je dostać w różnych kolorach (najpopularniejszy jest biały), są lekkie, płaskie, łatwe do przenoszenia. Jednak z czasem mogą się odbarwiać pod wpływem działania promieni słonecznych, a także są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne (działanie silnych środków myjących). Parapety drewniane natomiast wyglądają bardzo elegancko, nie blakną, są naturalne. Jednak ich wadą jest mniejsza odporność na wodę (nawet przy zabezpieczeniu), a także podatność na porysowania.

parapetyCoraz częściej wybierane są parapety granitowe. Są grube i solidne, prawie nie do zniszczenia. Ich wadą jest wysoka cena, a także ciężar. Tutaj ściana musi być wzmocniona, żeby nie pojawiły się na niej pęknięcia. Montaż parapetów odbywa się wraz z montażem okien. Najpierw okna trzeba zamocować w otworze, przykręcić kotwy, wypełnić przestrzenie pianka montażową i odczekać aż zastygnie. Potem trzeba założyć parapet na gładką powierzchnię i wykończyć ściany wokół otworu okiennego. Parapet musi solidnie przylegać do podłoża, żeby się nie ruszał, jego krawędź musi wystawać poza krawędź ściany. Parapet to idealne miejsce do postawienia na nim dekoracji. Najpopularniejsze są kwiaty doniczkowe. W ładnej doniczce lub z osłonką na pewno będą dobrze wyglądały nawet po porze kwitnienia. Na parapecie można też stawiać świeczniki, czy dekoracyjne puzderka i figurki. Wtedy świece są zawsze pod ręką, a małe ozdoby uatrakcyjnią wygląda gładkiego parapetu. Ładny, estetyczny parapet nie powinien być zakrywany przez meble, firany, zasłony.

Można go wyeksponować wraz z tym co znajduje się na nim. Warto jest wybrać taki zrobiony z dobrego materiału, takiego jak kamień (najlepiej granit), który nie będzie się niszczył, ani wymagał konserwacji. Dobrze zamontowany na pewno będzie dobrze się trzymał, a dodanie do niego dekoracji podniesie jego atrakcyjność.