Nowoczesne rozwiązania we wnętrzach – płyty betonowe dekoracyjne

Industrialny temat aranżacji mieszkania od kilku sezonów nie może przestać być najgorętszym tematem w dyskusjach architektów wnętrz. Wizjonerzy przestrzeni doceniają minimalizm modernistycznej formy w połączeniu z surowością przemysłowego charakteru wnętrza, co widać szczególnie w adaptacji starych magazynów i budynków poprodukcyjnych na lofty mieszkalne. Jednym z najczęściej stosowanych tam rozwiązań wizjonerskich są płyty betonowe dekoracyjne.

Płyta tarasowa sposobem na ciekawe wykończenie tarasu

płyta tarasowaJeśli mieszkać w lofcie to tylko i wyłącznie całkowicie nowocześnie. Ten typ przestrzeni nie jest kompromisowy, wręcz przeciwnie – wymaga rozwiązań zdecydowanych, odważnych, ale jednocześnie nieprzekombinowanych w swojej formie. Stąd pomysł na płyty betonowe dekoracyjne, które wykonuje się z tak zwanego betonu architektonicznego. Ta odmiana jest dużo bardziej plastyczna, niż jej konstrukcyjny odpowiednik, w związku z czym po umieszczeniu w specjalnie przygotowanej formie szalunku wykonanej z desek, może osiągnąć dowolny kształt jaki jest oczekiwany przez zleceniodawcę realizacji. O ile efekt trójwymiarowości nie jest zupełnie nowym trendem w rozwiązaniach aranżacji przestrzeni, o tyle wcześniej nie stosowano do tego celu betonu. W przypadku takim jak płyta tarasowa mamy do czynienia z mieszanką, która jest wzbogacona w chemiczne stabilizatory struktury w postaci uplastyczniaczy zwiększających możliwości formowania substancji, a także likwidujących problem ciężaru. Ponadto kruszywo, które jest wykorzystywane pozwala na uzyskanie rozmaitych struktur od całkowicie gładkich po wysoko porowate.

Beton architektoniczny to proste, geometryczne wzory, często przestrzenne, które stanowią mocny i zdecydowany środek wyrazu w postaci dekoracji, która wbrew pozorom nie musi wpisywać się w nurt awangardy, lecz nawiązywać na wielu płaszczyznach do szeroko rozumianej klasyki.