Narzędzia do obróbki drewna

W warsztacie stolarskim narzędzi jest bez liku. I wszystkie są konieczne, bo mają swoje zastosowanie w obróbce drewna. Jakie więc narzędzia i sprzęty powinny znaleźć się w takim miejscu? Warto zrobić krótki przegląd poprzez dostępne u producentów propozycję.

Wyrówniarka jest bardzo przydatna

wyrówniarka do drewnaDo obróbki drewnianych powierzchni niezbędne są oczywiście podstawowe narzędzia takie jak ściski stolarskie, miarki, ołówki stolarskie oraz przykładnice kątowe – jednak są to produkty uniwersalne, które sprawdzają się także w innych zastosowaniach warsztatowych. Jeżeli kompletujemy wyposażenie do warsztatu przydomowego, nie może tam zabraknąć także stołu roboczego, przy którym znajdziemy imadło, szczypce stolarskie oraz wspomniane już ściski. Do majsterkowania konieczne będą także kleje do drewna oraz gwoździe czy też wkręty. To podstawowe elementy, a co z innymi narzędziami? Na przykład taka stolarska wyrówniarka do drewna to również bardzo przydatne urządzenie. Strugarki pozwalają na obrobienie zewnętrznej powierzchni drewna, aby uzyskać oczekiwany kształt. Wyrówniarki jedynie wyrównują nierówności dolne obrabianego materiału, zaś do powierzchni górnych stosuje się strugarki grubiarki.

wyrówniarka do drewnaW warsztacie stolarskim z pewnością zobaczymy tego typu narzędzia – stosuje się je na etapie końcowym, po obróbce plastycznej. Jest to bowiem obróbka wykończeniowa. Zacznijmy jednak od początku, czyli od podstawowej obróbki, do której konieczne są narzędzia takie jak piły. Ich wybór u producentów jest naprawdę szeroki – mogą one ciąć drewno na różny sposób, jednak wśród standardowej klasyfikacji wyróżnia się piły ręczne oraz elektryczne. I ten rodzaj, i ten przyda się w warsztacie stolarskim. Jeśli chodzi o piły ręczne, tutaj wymienić można między innymi piły płatnice, które idealnie sprawdzają się przy dużych elementach takich jak belki oraz deski, obok nich wyróżnić można piły otwornice, które charakteryzują się cienkim i naprawdę ostrym brzeszczotem, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się przy wycinaniu otworów, a także w tworzeniu łuków czy też innych dowolnych skomplikowanych kształtów. O piłach można jednak pisać godzinami i temat nadal nie byłby wyczerpany.

Nie da się ukryć, że są to podstawowe narzędzia, których obecność w każdym warsztacie jest obowiązkowa, w przypadku warsztatów profesjonalnych nie może zabraknąć także wspomnianych wyrówniarek, dzięki którym można uzyskać idealnie równą powierzchnię każdego wyrobu z drewna. Wyposażenie stolarni jest jednak o wiele szersze i obejmuje o wiele więcej różnego rodzaju narzędzi.