Na jakie drzwi wewnętrzne się zdecydować?

Kiedy urządzamy dom i jesteśmy już na ostatniej prostej, przychodzi taki moment, gdy musimy zdecydować się na wybór drzwi wewnętrznych. Podstawowym kryterium będzie tutaj estetyka. Drzwi muszą pasować stylem i kolorem do reszty mieszkania.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzneDrzwi drewniane mają to do siebie, że pasują zarówno do stylu nowoczesnego (gdy cenimy sobie ekologię, naturalność oraz minimalizm), jak i klasycznego (w tym przypadku drzwi powinny sprawiać solidne wrażenie i mieć zdobioną klamkę). Bardzo ważne znaczenie ma to, czym drzwi są pokryte. Renomowane firmy mają w swej ofercie drzwi zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru, który nadaje drewnu właściwości wodoodporne i zwiększa ich trwałość. Jeśli będziemy należycie dbać o drzwi, to wytrzymają one nawet ponad pięćdziesiąt lat. Duże znaczenie przy wyborze drzwi wewnętrznych ma również to, do jakiego pomieszczenia będę służyły. Czy zależy nam, by przez drzwi wpadło dużo światła, czy lepiej żeby były szczelne i bez szyby? A może wolimy, by mocno tłumiły dźwięki i posiadały dobrą izolację termiczną? To wszystko ma znaczenie przy ich wyborze. Dobry polski producent drzwi wewnętrznych drewnianych będzie pamiętał o tym, by doradzić nam w tej kwestii. Ważnym elementem jest ilość miejsca, jaką mamy do dyspozycji.

Drzwi wewnętrzneNajpopularniejszym wariantem są drzwi uchylne – w tym przypadku podejmujemy decyzję, w którą stronę mają się one otwierać; wybór należy podjąć stosownie do kształtu mieszkania oraz wziąć pod uwagę, czy będzie z nich korzystać osoba prawo czy leworęczna). W małych pomieszczeniach niekiedy lepiej zdecydować się na drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Drzwi przesuwne dzielimy na kasetowe i naścienne. Kasetowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagają specjalnie przygotowanej kasety w której schowają się drzwi, więc najlepiej, gdy jest ona montowana jeszcze zanim zostaną postawione ściany. Drzwi przesuwne naścienne mają natomiast prowadnicę zamontowaną na zewnątrz. Ich zaletą jest łatwość montażu, wadą zaś miejsce, które zajmują na ścianie. Ważnym wyborem jest decyzja, czy drzwi mają być oszklone czy nie. Oszklenie zwykle podnosi cenę drzwi wewnętrznych i można wybrać, czy ma być ono hartowane (nawet pięć razy wytrzymalsze, ale oczywiście droższe), czy np. ornamentowane. Drzwi mogą być pokryte laminatem lub okleiną drewnopodobną. Laminat zapewnia podwyższoną trwałość (np. na zarysowania), ale jest też odpowiednio droższy.

Przed zakupem drzwi warto się starannie zastanowić, jakie będzie ich przeznaczenie i czy będą one drewniane, czy nie. Drewno jest bez dwóch zdań najlepszym materiałem na drzwi, lecz kosztuje też nieco więcej, niż jego sztuczne odpowiedniki.