Na czym polega wiercenie studni i piezometrów?

W każdym gospodarstwie domowych konieczne jest podłączenie odpowiedniej instalacji wodnej. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie nietypowego rozwiązania i zamontowania swojej, przydomowej studni. Jakie są rodzaje studni? Jakie są zalety? Jaki jest koszt tej inwestycji? Wśród rodzajów typów ujęć wodnych można znaleźć studnie kręgowe, abisyńskie czy studnie głębinowe.

Regulacje odnośnie wiercenia studni

wiercenie studniTe pierwsze należą do najrzadziej używanych w dzisiejszych czasach ze względu na wysokie prawdopodobieństwo zanieczyszczeń wody i brak możliwości picia oraz kontaktu z żywnością. Jeśli chodzi o studnie abisyńskie, to cechują się małą wydajnością. Studnie głębinowe należą do droższych rozwiązań, jednak bardzo oszczędnych i wydajnych. Wiercenie studni głębinowej polega na wprowadzeniu rury osłonowej, a następnie zamieszczenie filtra. Wiercenie studni głębinowej jest na poziomie powyżej 10 metrów w głąb ziemi. Drugim i ostatnim etapem wiercenia studni głębinowej jest wprowadzanie do odwiertu przewodu posiadającego pompę głębinową. Studnie głębinowe o głębokości do 30 metrów i wydajności, które nie przekraczają 5 m3 wymagają jedynie zgłoszenia. Jednak w przypadku wiercenia studni głębinowej poniżej głebokości 30 metrów i posiadającej wydajność powyżej 5 m3, wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne należy wypełnić odpowiedni wniosek, złożyć go listownie lub w odpowiednim urzędzie.

wiercenie studniDo wniosku należy załączyć mapę geologiczną terenu, na której ma zostać wywiercona studnia głębinowa. Należy liczyć się z tym, że każde pozwolenie wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty. Opłata za pozwolenie jest indywidualna, ponieważ niekiedy wymaga kilku pozwoleń organów na wykorzystanie wód podziemnych na terenie inwestycji. Wiercenie studni i piezometrów uregulowane jest prawnie. Stosowane wymogi i aspekty można znaleźć w prawie budowlanym. Wiercenie studni głębinowej to koszt 100-150 złotych za metr. Jednak po pewnym czasie koszty inwestycji zostają zwrócone w postaci zaoszczędzonych pieniędzy podczas użytkowania. Decydując się na wiercenie studni ważny jest wybór odpowiedniej pompy. Dzisiaj są to przede wszystkim pompy elektryczne. Nie mając możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do jakiejś instalacji wodnej należy zainstalować przydomowa instalację wodną.

Trzeba jednak liczyć się z faktem, że nie w każdym miejscu jest możliwość zamontowania chociażby studni. Jeśli chodzi o studnie ważny jest wybór specjalistów i odpowiedniej firmy, która w profesjonalny sposób ją wywierci, zainstaluje i podłączy do gospodarstwa domowego, aby użytkownicy mogli cieszyć się latami swoją, własną wodą.