Kostka brukowa nie tylko do budowy chodnika

Chociaż kostka brukowa najczęściej kojarzy nam się z chodnikiem, może być wykorzystywana także do budowy innych elementów, zarówno tych występujących na prywatnych posesjach czy ogródkach działkowych, jak i tych w przestrzeni publicznej. Jeśli jesteśmy klientami indywidualnymi i zastanawiamy się nad zakupem kostki, z pewnością chcemy z niej stworzyć podjazd, taras lub ścieżki ogrodowe.

Kostka o dobrych parametrach

kostka brukowa To dobre rozwiązanie, ponieważ taka granitowa kostka brukowa w Toruniu odznacza się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi oraz odpornością na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dzięki szerokiemu wyborowi kształtów, rozmiarów, wzorów i kolorów, możemy wybrać taki produkt, który najbardziej nam się podoba i idealnie spełnia nasze oczekiwania. Taka różnorodność stylistyczna sprawia, że nasz taras może być efektowny, a przy tym oryginalny. Pamiętajmy jednak, że musimy wybrać także grubość kostki. W ofertach producentów znajdziemy kostkę brukową 4 cm, 6 cm czy nawet 10 cm. Niektórzy mogliby pomyśleć, że najlepsze kostki są właśnie te, które charakteryzują się największą grubością – i rzeczywiście kostki 10 cm odznaczają się o wiele większą wytrzymałością niż te 4 cm, jednak oznacza to jedynie tyle, że te grube kostki sprawdzają się do wykładania nawierzchni dróg narażonych na naprawdę duże obciążenia ruchu pojazdowego, zaś w przypadku tarasów i ścieżek ogrodowych, które są przeznaczone jedynie do ruchu pieszego, kostka 4 cm jest wystarczająca.

kostka brukowa Czy kostka brukowa może być stosowana jedynie do podjazdów i ścieżek? Nie. Jeśli chcemy ją wykorzystać w ogrodzie, mamy też kilka interesujących możliwości, które mogą sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał wyjątkowo. Pierwszą z propozycji jest wykonanie murków ogrodowych z takiej kostki. Murek to element ozdobny, który może stanowić fragment małej architektury, ale równocześnie będzie pełnił funkcję użytkową – jeśli na naszej działce znajdują się jakieś skarpy, za pomocą murka możemy ograniczyć możliwość osunięcia się ziemi. Jeśli z kolei chcemy w dużym ogrodzie stworzyć sobie dodatkowy kącik wypoczynkowy, możemy określony placyk wybrukować za pomocą kostki, lub też możemy postawić w tym miejscu altankę. Dzięki możliwości tworzenia mozaiki z kostki brukowej, z pewnością stworzymy atrakcyjne wzory nawierzchni.

Równocześnie do takiej altanki musi prowadzić jakaś ścieżka – i najlepiej, żeby i ona była wykonana z kostki brukowej. W ten sposób całość będzie spójna oraz harmonijna. Jak widać, kostka brukowa może być wykorzystywana w naprawdę różny sposób.