Jakie powinny być idealne płytki do łazienki?

Dzisiaj, kiedy nie trudno o inspirację oraz materiały budowlane, każdy pragnie mieć piękne, nowoczesne wnętrza, które będą wyróżniać się efektownym wyglądem oraz funkcjonalnością. W przypadku aranżacji łazienki nie zawsze jest to takie proste, ponieważ pomieszczenie to należy do jednych z najtrudniejszych do utrzymania i wykończenia ze względu na zmienną wilgotność powietrza.

Płytki w różnych kolorach

płytki do łazienkiTakie warunki wprowadzają pewne ograniczenia podczas wybierania odpowiednich materiałów wykończeniowych. W poszukiwaniu odpowiednich płytek do łazienki należy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich parametry techniczne. Niestety, nawet perfekcyjnie rozwiązany system wentylacji pomieszczeń nie sprawi, że wilgoć zostanie usunięta z wnętrza w zaledwie kilka chwil. Dlatego, jeśli zależy nam na trwałym wykończeniu, które będzie praktyczne i funkcjonalne, powinniśmy dobrać materiały w taki sposób, aby znajdująca się w powietrzu para wodna, chlapiąca woda czy nawet powstała podczas kąpieli kałuża nie zniszczyła okładziny. Największym zainteresowaniem ze strony konsumentów cieszą się ceramiczne płytki do łazienki, które są dostępne w bardzo wielu rozmiarach i kolorach. W sklepach z materiałami przeznaczonymi do wykańczania wnętrz znajdziemy zarówno niewielkie kafelki 5x5cm, które świetnie sprawdzą się do tworzenia ciekawych dekoracji, jak i kafle 60x120cm, które znajdą zastosowanie w dużych, przestronnych pomieszczeniach.

płytki do łazienkiDzięki nowoczesnym metodom produkcji i zdobienia mogą one imitować cegły, panele drewniane, beton, naturalny kamień lub inne materiały – z łatwością można stworzyć praktycznie dowolną aranżację wnętrza. Oprócz tego płytki ceramiczne do łazienki wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są odporne na działanie wody oraz zabrudzenia (nie przywierają do ich powierzchni, więc łatwo je czyścić). Dodatkowo dzięki szkliwionej powłoce są odporne na działanie chloru oraz środków chemicznych służących do czyszczenia powierzchni. Jeśli na ścianach i podłodze w łazience zdecydujemy się zamontować płytki ceramiczne możemy liczyć na to, że nie będą one nasiąkliwe, dzięki czemu przez długi czas zachowają nienaganny wygląd. Dobór idealnych płytek do łazienki zależny jest więc tylko i wyłącznie od gustu osoby, która decyduje się na ich zakup.

Należy jedynie pamiętać o tym, że w zależności od wielkości elementów, grubości fug oraz rodzaju fakturowania zalecany przez producentów montaż może się nieznacznie różnić. Jeśli mamy wątpliwości związane z wyborem kleju, warto skonsultować się z fachowcem, który z pewnością pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.