Jaki materiał najlepiej sprawdza się przy ocieplaniu dachu?

Stawianie fundamentów, ścian i dachu to najważniejsze etapy prac budowlanych, a dopiero po ich wykonaniu nadchodzi czas na izolację cieplną – tego etapu nie powinniśmy bagatelizować, jeżeli zależy nam na późniejszych oszczędnościach przy ogrzewaniu domu.

Natrysk pianki jest skuteczny

natrysk piankiOcieplanie budynku powinno być więc wykonane starannie i dokładnie. Jaki materiał najlepiej sprawdzi się w przypadku ocieplania dachu? Powinien on charakteryzować się nie tylko podstawowymi właściwościami chroniącymi przed utratą ciepła, ale najlepiej także dźwiękochłonnością, ważne jest również to, by był niepalny. Zwykle stajemy przed dwoma możliwościami – to wykorzystanie wełny mineralnej lub natrysk pianki PUR. Która z opcji jest korzystniejsza? Przyjrzyjmy się obu, aby rozważyć ich wady i zalety. Współczynnik przenikania ciepła wełny mineralnej zależy od jej grubości – zwykle dobrze sprawdza się każda warstwa o grubości od 15 centymetrów. Zaleca się jednak układanie warstw około 30-40 centymetrowych. Najlepiej też stosować dwie warstwy – pomiędzy i pod krokwiami, aby nie dopuścić do powstania mostków termicznych. W przypadku pianki poliuretanowej, jej współczynnik przenikania ciepła jest zbliżony do wełny mineralnej.

natrysk piankiNatrysk pianki PUR wykonuje się, podobnie jak w przypadku wełny, pod i pomiędzy krokwiami. Wewnątrz domu najlepiej sprawdza się natrysk pianki PUR zamkniętokomórkowej, natomiast do ocieplania dachu lepszą opcją jest natrysk pianki PUR otwartokomórkowej – grubość izolacji musi być większa niż 20 centymetrów, aby odpowiednio ocieplić dach. Ocieplanie domu pianką PUR przebiega zawsze szybko – natrysk pianki PUR to metoda łatwa i dokładna – pianka po aplikacji rozrasta się, a w ten sposób z powodzeniem wypełnia każdą szczelinę. Jej zaletą jest też bardzo dobre przyleganie – nie trzeba stosować dodatkowych elementów przy montażu (w przypadku wełny mineralnej bardzo często musimy mieć pod ręką także gwoździe i sznurki). Wśród kolejnych cech pianki PUR wymienić można to, że jest ona termoutwardzalna – dzięki temu staje się odporna na ogień – w przypadku pożaru nastąpić może jedynie zwęglenie jej wierzchniej warstwy, jednak zapobiega ono dostaniu się płomieni w głąb izolacji. Ocieplanie dachu metodą natrysku pianki PUR jest więc całkowicie bezpieczne – producenci pianek zapewniają, że jako materiał budowlany są one nietoksyczne i obojętne chemicznie.

Nie mają zapachu i nie wywołują reakcji alergicznych. Jeśli zależy nam więc na skutecznej i bezpiecznej izolacji, natrysk pianki PUR będzie dobrym wyborem.