Jak zamontować napęd do bramy garażowej?

Ręczne otwieranie i zamykanie wrót garażu może szybko się sprzykrzyć. Nic więc dziwnego, że właściciele po pewnym upływie czasu rezygnują z takiego rozwiązania na rzecz automatyki bramy garażowej. Wystarczy kupić odpowiedni napęd, aby móc cieszyć się bramą otwieraną i zamykaną w sposób automatyczny.

Napęd na stalowej szynie

napędy do bramy garażowejJednakże sam wybór napędu to jeszcze nie wszystko, należy zadbać o jego poprawny montaż, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo eksploatacji. Przede wszystkim prace montażowe powinny uwzględniać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Do instalacji wykorzystuje się elektronarzędzia, dlatego osoba przeprowadzająca montaż powinna posiadać odpowiednie umiejętności do posługiwania się nimi. Przed montażem konieczne jest zapoznanie się z instrukcją od producenta, w której znajduje się szereg przydatnych informacji. Taki napęd do bramy garażowej montuje się na stalowej szynie jezdnej. Ta zaś posiada łańcuch napędowy. Niezbędna jest też obecność wyłączników przeciążeniowych, dzięki czemu skrzydło bramy garażowej zatrzymuje się, jeśli natrafi na jakiś opór na przykład w postaci przeszkody na trasie otwierania. Z racji tego, że montaż napędu obejmuje też elektrykę, nie należy wykonywać prac samodzielnie, jeśli nie posiadamy odpowiednich uprawnień do instalacji urządzeń elektrycznych.

napędy do bramy garażowejProducent w komplecie z siłownikiem dostarcza nam elementy mocujące do betonu, jeżeli jednak chcemy zamontować siłownik do podłoża z innego materiału, konieczny jest samodzielny zakup odpowiednich elementów dostosowanych do danej powierzchni. Sama instalacja napędu przebiega zawsze identycznie. Najpierw na środku skrzydła montuje się zaczep na ustalonej przez producenta wysokości. Następnie mocuje się uchwyt do nadproża, a do niego metalową szynę. Sam napęd musi zostać w tym momencie przymocowany do szyny i dokręcony. Do połączenia skrzydła bramy z napędem posłuży łącznik. W następnych krokach mocuje się sznurki sprzęgła na odpowiedniej wysokości i dokonuje się ręcznego rozblokowania bramy. Dalej możemy zająć się podłączaniem fotokomórek, przycisku dzwonkowego oraz odbiornika radiowego. Choć montaż napędu do bramy przesuwnej opisaliśmy w kilku krokach, tak naprawdę podczas niego można popełnić wiele błędów, które mogą doprowadzić do nieprawidłowej pracy bramy.

To właśnie w celu uniknięcia takich sytuacji, poleca się, aby montaż napędu był przeprowadzany przez osobę doświadczoną, która ponadto posiada uprawnienia elektryka. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że możemy bez żadnych obaw użytkować taką bramę.