Jak wygląda i po co się wykonuje inspekcje kanalizacji?

Kanalizacja jest systemem połączonych ze sobą rur, których zadaniem jest odprowadzanie ścieków z budynków do szamba lub oczyszczalni. Poza tym każde miasto posiada system kanalizacji drogowej, której zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej z jezdni.

Inspekcja kanalizacji przed naprawą

inspekcja kanalizacjiSystem kanałów ściekowych niewątpliwie znacząco poprawia komfort naszego życia. Niestety jednak zdarza się tak, że ulega on awarii. Można to łatwo i szybko zaobserwować np. przy spuszczaniu wody z kranu, przy problemie z rurami, odpływ często nie nadąża odprowadzać wody ze zlewu w wyniku czego zaczyna się on napełniać. Często awarii kanalizacji towarzyszą również nieprzyjemne i uciążliwe zapachy wydobywające się z otworów kanalizacyjnych. Takie objawy mogą sygnalizować wystąpienie problemu często związanego z drożnością rur. Owa sytuacja zmusza nas do konieczności wykonania telefonu do pogotowia kanalizacyjnego. Ich zadaniem jest ustalenie przyczyny awarii, a także jej usunięcie. W tym celu właśnie przeprowadzana jest inspekcja kanalizacji będąca sposobem na oględziny rur od środka. Inspekcja kanalizacji wykonywana jest najczęściej za pomocą kamer wizyjnych. Przeszkoleni pracownicy w fachowy sposób wprowadzą kamerę do przewodu kanalizacyjnego, a następnie analizując obraz na ekranie monitora określą przyczynę awarii.

inspekcja kanalizacjiDo oględzin kanalizacji od wewnątrz wykorzystuje się system modułowy, który tworzy samochód inspekcyjny, wyposażony w kamerę zamontowaną na wózku napędowym. Kamery posiadają funkcję automatycznego obrotu kamery by móc uchwycić obraz na różnych płaszczyznach. Dodatkowo posiadają one szczelną obudowę pozwalającą im na pracę w trudnych warunkach jakie tworzą ścieki. Z racji, że wewnątrz kanalizacji nie ma oświetlenia, zwykle kamery wyposażone są dodatkowo w oświetlenie ledowe. Tego typu zestaw służy do inspekcji rur o większej średnicy. Natomiast inspekcji w systemach ściekowych składający się z węższych przewodów dokonuje się za pomocą węża na którym umieszczona została kamera z oświetleniem. Inspekcja kanalizacji przed naprawą awarii jest nie zbędna do tego by ustalić przyczynę zatoru, a także ocenić jej stan np. określić czy nie występują nieszczelności w połączeniach rurowych. Oględziny wnętrza rur przed przystąpieniem do prac interwencyjnych pomagają także w doborze odpowiedniej metody czyszczenia.

Z racji, że system kanalizacyjny znajduje się zazwyczaj w ścianach budynku oraz pod ziemią często niemożliwe jest ustalenie przebiegu tras rur, w związku z czym również i w tym celu pracownicy pogotowia kanalizacyjnego przeprowadzają inspekcję.