Jak ocieplić garaż?

Garaż jest miejscem typowo gospodarczym. Przechowujemy w nim auto, chroniąc je tym samym przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, ale przechowujemy też narzędzia czy różnego rodzaju urządzenia. Choć przebywamy w nim rzadko (chyba że równocześnie służy nam za warsztat), to mimo wszystko należy go zaprojektować w sposób funkcjonalny.

Styropian na izolacje

styropianJuż na etapie budowy warto pomyśleć o tym, czy konieczne będzie na przykład ocieplenie garażu. Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że dzięki temu w pomieszczeniu zawsze będzie optymalny komfort cieplny – przyda się to nam rano, kiedy będziemy wyjeżdżać do pracy. Auto nie będzie wychłodzone i wsiądziemy do niego z przyjemnością. Ponadto często garaż przylega do domu jednorodzinnego, dlatego wypada, aby też, tak jak dom, został ocieplony. Najlepiej jest zdecydować się na garaż z takiego samego materiału co dom – a więc garaż murowany. Jeśli chodzi o materiał termoizolacyjny, wybierać możemy spośród kilku propozycji. Jest to styropian z Lublina oraz wełna mineralna. Choć wełna mineralna charakteryzuje się o wiele lepszą ognioodpornością, to styropian jest częściej wybierany. Z tego względu, że przy dużym zawilgoceniu nie wykazuje on dużego spadku ciepłochronności, co ma miejsce przy wełnie mineralnej.

styropianA jak wiadomo, samochód, wjeżdżając do garażu lub wyjeżdżając, prowadzi do parowania wody i to z dużą intensywnością. Chcąc nie chcąc, powietrze w garażu będzie zawsze wilgotniejsze niż w salonie, nawet jeśli zadbamy o sprawną wentylację. Dodatkową zaletą styropianu jest to, że na jego właściwości nie będą miały żadnego wpływu opary paliwa silnikowego. Wiele wskazuje na to, że styropian jest dobrym wyborem – pamiętajmy jednak też o dobraniu jego odpowiedniej grubości. W przypadku styropianu faktem jest, że im płyta jest grubsza, tym straty ciepła będą mniejsze – ale na pewno nie zależy nam na zmniejszaniu powierzchni garażu, który przez to stanie się mniej funkcjonalny. Jeżeli garaż jest niewielki, wystarczy 15-centymetrowa płyta styropianowa. W sklepach budowlanych dostępne są różne odmiany styropianu, dlatego jeśli zależy nam na wykończeniu płytkami całych ścian lub fragmentów – wybierzmy twardszy rodzaj styropianu, gdyż sprawdzi się on najlepiej.

Za jego pomocą można też ocieplić podłogę, jednak robi się to rzadko, gdyż wymaga naprawdę dużo pracy, poprzez położenie warstwy zagęszczonego piasku, chudego betonu, folii lub papy, dopiero na to kładziemy styropian oraz wylewamy beton. Ocieplenie podłogi nie jest konieczne. Od nas zależy to, jak ocieplić garaż.