Jak mocować płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe są materiałem wykorzystywanym w budownictwie w wielu różnych sytuacjach. Podstawowym ich zastosowaniem jest tworzenie ścianek działowych, jak również sufitów podwieszanych. Stosuje się je też często jako materiał pod płytki ceramiczne. To wszystko dlatego, iż płyty kartonowo-gipsowe posiadają idealnie gładką i całkowicie równą powierzchnię. Dzięki temu stanowią doskonałą warstwę pod płytki, jak i tapety, a także pod malowanie.

Wkręty do mocowania płyt karton-gips

fosfatyzowane wkręty do płyt kartonowo gipsowychAby jednak takie płyty dobrze spełniły swoją rolę, konieczny jest ich poprawne mocowanie. Możemy to zrobić na różne sposoby. Pierwszym z nich i najbardziej popularnym jest mocowanie z wykorzystaniem wkrętów. Na rynku materiałów budowlanych mamy bogaty wybór tego typu produktów. Znajdziemy tam między innymi fosfatyzowane wkręty do płyt kartonowo gipsowych, które dzięki temu, że zostały poddane procesowi fosforanowania, są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją, jak też odporne na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo fosfatyzacja zmniejsza współczynnik tarcia, dzięki czemu nakładanie farby tym bardziej będzie bezproblemowe. Fosfatyzacja jest bardzo ważna, ponieważ gdy tylko rdza pojawiłaby się na wkręcie, mogłaby ona przenieść się też na inne powierzchnie, a więc stałaby się widoczna na płycie kartonowo-gipsowej.

fosfatyzowane wkręty do płyt kartonowo gipsowychPrzez to zdecydowanie stracilibyśmy na estetyce. Co jeszcze jest ważne oprócz fosforanowania? Powinniśmy zwracać uwagę na długość wkrętów. Producenci oferują wkręty, które mają od 25 do 35 mm. Istotny jest także czubek, który powinien być ostro zakończony, aby wkręcanie było możliwie jak najłatwiejsze. Oczywiście możemy mocować z wykorzystaniem zwykłego śrubokręta, jednakże będzie to trwać naprawdę długo. O wiele lepiej jest skorzystać z wkrętarki, zwłaszcza jeżeli chcemy mocować płyty do metalu. Wkręcanie ręczne może się sprawdzić jedynie przy mocowaniu płyt kartonowo-gipsowych do miękkiego drewna. W przypadku twardych materiałów wkręty mogłyby się przez to wyginać. Wśród innych metod mocowania płyt wymienia się mocowanie na gwoździe, jednakże jest to bardziej wymagająca praca, ponieważ gwoździe muszą być wbijane częściej, bliżej siebie niż wkręty.

Będziemy zatem potrzebować ich większą ilość i zmarnujemy więcej czasu na pracę. Trzecią opcją jest mocowanie płyt na klej, to jednak może sprawić, iż po czasie płyty będą pękać na łączeniach. Jak widać, choć mamy aż trzy metody mocowania, wydaje się, że to mocowanie na fosfatyzowane wkręty przeznaczone specjalnie do płyt kartonowo-gipsowych, jest najlepszym rozwiązaniem.