Jak estetycznie i praktycznie urządzić przestrzeń w ogrodzie?

Ogród koło domu powinien być naszą oazą spokoju i relaksu. Bez względu na to czy wolimy styl japoński, francuski, angielski, czy może nowoczesny to każda zielona przestrzeń wokół domu musi być dobrze zaprojektowana. Powinno się brać pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza z nich to estetyka, to jak całość będzie wyglądała, czy będzie kolorowa, komu się spodoba.

Ławki betonowe są trwałe

ławki betonoweDruga kwestia to jest to, jaki w użytkowaniu będzie ogród, czy będzie zachęcał do spacerów, zabawy, rekreacji. Estetyka to rzecz gustu. Uniwersalną zasadą przy projektowaniu przestrzeni ogrodowej czy domowej jest to, by całość była spójna. Jeśli ktoś lubi romantyczne ogrody w angielskim stylu to nie może ogrodzić się tujami, a jeśli ktoś lubi ogrody japońskie to nie stworzy sobie na środku ogrodu wielkiej kamiennej fontanny z posągami. Warto zatem przemyśleć koncepcję ogrodu oraz dobrać odpowiednie rośliny. Trzeba znać ich pory kwitnienia, kolory, to czy zrzucają liście na zimę. To pozwoli ułożyć rośliny tak, by za parę lat nie trzeba było niczego wycinać ani przesadzać. Z estetyką wiąże się też architektura ogrodowa. Do ogrodów tradycyjnych i angielskich będą pasowały drewniane altanki, pergole, czy ławeczki, jak i porośnięte roślinnością oczka wodne. Do ogrodów nowoczesnych i francuskich polecane są ławki betonowe, szare donice na kwiaty, czy kamienne fontanny.

ławki betonowePrzejdźmy teraz do kwestii praktycznych. Wspomniane ławki betonowe, czy drewniane są świetną alternatywą dla plastikowych i nieatrakcyjnych krzeseł ogrodowych. Są montowane na stałe, są trwałe, a przy tym pasują do klimatu ogrodu i dostępne są w wielu wersjach. Ławeczki można połączyć ze stolikiem, czy altanką. Wtedy tworzy się idealne miejsce do grillowania, czy spędzania miło czasu na świeżym powietrzu. Na funkcjonalność ogrodu wpływają także ścieżki. Wyłożone kostka brukową lub kamieniami sprawiają, że nie depcze się trawnika. Kolor ścieżki może być naturalny brązowy, szary, czy też można je odznaczyć czerwoną kostką betonową. Jeśli lubimy spędzać dużo czasu na zewnątrz to warto byłoby zainwestować w dobry taras. Nie musi być duży, ani wystawny. Wystarczy tylko tyle miejsca by pomieścić stół z krzesłami i grillem.

Zadaszony taras będzie mógł być użytkowany przez cały rok, a dach zapobiegnie też jego niszczeniu. Ostatnim ważnym aspektem praktycznym jest ułożenie architektury ogrodowej oraz roślin tak, by łatwo dało się podłączyć kompleksowy system nawadniania, bez konieczności codziennego przestawiania mebli. System pozwala zaoszczędzić dużo czasu i jest bardzo praktyczny.