Funkcjonalna hala stalowa

Praktycznie żaden rodzaj przemysłu nie rozwijałby się w tak szybki i precyzyjny sposób, gdyby nie towarzyszący mu rozwój infrastruktury. To właśnie nowoczesne, lekkie konstrukcje sprawiają, że przestrzeń jest jeszcze bardziej funkcjonalna i bezpieczna. Ma to zarówno wiele wad, jak i zalet. Zdaje się jednak, że tych drugich jest znacznie więcej. Lekkość, bezpieczeństwo, szybkość montażu i wiele innych – jakimi cechami hale podbiły serca rynku przemysłowego?

Nowoczesne hale stalowe

hala stalowaMówiąc o budowie hal stalowych możemy określić je jednym, podstawowym słowem: uniwersalność. Taką możliwość daje tak zwana konstrukcja szkieletowa. Na czym polega ten schemat powstawania obiektów budowlanych? Przede wszystkim na tym, że konstrukcja nośna to pojedyncze belki, stosunkowo o niewielkich wymiarach, których zadaniem jest przede wszystkim bezpieczne przenoszenie obciążeń. Łatwo to sobie wyobrazić. Słupy i rygle, zespolone ze sobą w trwały sposób (za pomocą łączników mechanicznych, nitów lub po prostu spawów) tworzą podstawowy element nośny hali. Takie ramy można konstruować właściwie w dowolny sposób. Zwiększenie ich rozpiętości jest możliwe dzięki zastosowaniu układów kratownicowych, które w znaczny sposób wzmacniają elementy wykonane z pojedynczych, metalowych kształtowników.

hala stalowaDodatkowo hala stalowa może być zbudowana z praktycznie dowolnej ilości takich segmentów. Ilość ram jest zależna od przeznaczenia obiektu i potrzeb związanych z eksploatacją powstających pomieszczeń. Wszystkie dźwigary są ze sobą wzajemnie połączone, aby konstrukcja nie miała możliwości przewrócenia się jak klocki domino. Największy problem powstawania hal stalowych to rozwiązanie problemu posadowienia obiektu. Skonstruowanie odpowiedniego fundamentu jest konieczne, aby segmenty mogły ze sobą współpracować. Sprawa jest prosta, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi rozpiętościami, a grunt jest nośny lub jednorodny. Wtedy fundament stanowią stopy fundamentowe wykonane z żelbetu. Kiedy konstrukcja lub grunt nie są tak przychylne, osadzenie danego obiektu na ziemi jest znacznie trudniejsze.

Zastosowanie rusztu fundamentowego, skrzyni czy płyty niestety znacznie obciąża budżet inwestorów. Dzięki segmentowości obiektów, każda hala stalowa w prosty sposób może być przystosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Dodatkowa nawa? Chwilowe podniesienie sufitu? A może wnęki lub uskoki na ścianie? To wszystko nie stanowi żadnego problemu, ponieważ konstrukcje szkieletowe można w prosty sposób modyfikować i urozmaicać. Jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia i parametry techniczne samego materiału.