Etapy budowy studni głębinowej krok po kroku

Budując dom poza miastem, możemy pomyśleć o uniezależnieniu się od sieci wodociągowych – zamiast przyłącza wodociągowo-kanalizacyjnego, poszukajmy innych rozwiązań. Na przykład, jeśli zależy nam na ekologii, zdecydujmy się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Z kolei wodę pitną dostarczać będzie nam studnia głębinowa. Jej wykonanie jest naprawdę proste, ale wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego warto, aby to zadanie zrealizowali specjaliści.

Studnie głębinowe i odwierty

studnie głębinoweWystarczy umówić się z daną firmą telefonicznie, a doświadczeni pracownicy przyjadą na miejsce, aby omówić szczegóły – w tym termin odwiertu. Po ustaleniu daty możemy liczyć na terminowe zjawienie się ekipy na naszej posesji. Dzięki profesjonalnej maszynie wiertniczej, proces wiercenia przebiegnie szybko i skutecznie. Pierwsza ciężka warstwa – czyli warstwa gliny – musi być przebita za pomocą świdra ślimakowego. W przygotowanym otworze umieszcza się rury o odpowiedniej średnicy. Dopiero wówczas można przejść do wiercenia zasadniczego, które pozwala na przebicie się przez warstwę wodonośną. Zazwyczaj wiercenie odbywa się dalej – dodatkowe parę metrów ma zapewnić zapas słupa wody. Najlepsze studnie głębinowe w Suchej Beskidzkiej mają głębokość między 15 a 20 m. Po wierceniu zasadniczym nadchodzi czas na umieszczenie rur filtracyjnych. Przestrzeń pomiędzy nimi a otworem (jeżeli rury są mniejszej średnicy) należy obsypać za pomocą żwiru.

studnie głębinoweBędzie on stanowił naturalny filtr. Profesjonaliści z pewnością nie zapomną o korku cementowym, którego zadaniem jest zapobieganie mieszaniu się wód gruntowych (czyli tych zanieczyszczonych) z wodami głębinowymi (nadającymi się do spożycia). Jednym z końcowych etapów budowy studni jest jej czyszczenie – za pomocą pompy głębinowej można pozbyć się resztek urobku. Jeżeli jesteśmy już pewni, że woda jest całkowicie czysta – możemy przeprowadzić badanie wydajności studni. Na zakończenie, profesjonaliści polecają jeszcze odkażenie studni. Do tego celu stosuje się preparat oparty na chlorze. Po upływie doby, woda głębinowa może być już wydobywana i wykorzystywana do celów bytowo-gospodarczych. Jak widać, kompleksowe usługi związane z budową studni trwają raptem dwa dni – drugi dzień przeznaczony jest jednak już jedynie na uzyskanie odpowiedniej jakości wody.

Z pewnością budowa studni głębinowej jest ciekawą alternatywą dla korzystania z sieci wodociągowej, zwłaszcza dla posiadaczy działek rekreacyjnych, ale także dla właścicieli domów jednorodzinnych. Oczywiście można też zdecydować się na studnię kopaną, ale ta pozwala na wydobycie jedynie wody gruntowej, która nie nadaje się do picia. To dlatego studnie głębinowe mają przewagę nad innymi rodzajami studni.