Energooszczędność przy wyborze nowego domu

Energooszczędność – jest to słowo często przewijające się w eterze. Jak sama nazwa wskazuje idea polega na oszczędzaniu energii, lecz mimo wszystko najczęściej kojarzy się z energią elektryczną, co jest dość sporym błędem. Można oszczędzać nie tylko elektryczność, ale i energię cieplną. Niestety oszczędzanie ciepła nie zależy od nas tak bardzo, jak oszczędzanie prądu czy wody.

Na co zwracać uwagę przy wyborze domu

duże domy energooszczędne w WarszawieJeżeli budynek jest zbudowany tradycyjnie – to prawdopodobnie nie jest energooszczędny, czyli wytraca więcej ciepła niż dom zbudowany właśnie z tym zamysłem. Domy energooszczędne stanowią doskonałą inwestycje w przyszłość, gdyż zużywają mniej energii do ogrzewania niż inne budynki. Są oczywiście odrobinę droższe w wykonaniu, ale niższe rachunki za ogrzewanie szybko zwrócą tę różnicę. Poza tym korzysta nie tylko inwestor, ale i środowisko. Coraz więcej miast w Polsce decyduje się na ograniczanie zużycia energii – duże domy energooszczędne w Warszawie są tego doskonałym przykładem, jak i również spora ilość Łódzkich blokowisk korzystających z kolektorów słonecznych. Poza tym powstaje coraz więcej reguł stawiających wymogi na właścicielach domów, które zabraniają zużycia większego niż dany pułap. Dzięki temu powstaje i będzie powstawało coraz więcej ekologicznych domów i zabudowań.

duże domy energooszczędne w WarszawieW trakcie wybierania domu energooszczędnego należy zwrócić uwagę głównie na izolację cieplną, ale są też inne rzeczy, takie jak między innymi kolektory słoneczne lub wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Powinno się też upewnić że dom ma zamontowaną wysokosprawną instalację grzewczą i nie ma mostków termicznych, przez które ciepło mogłoby dodatkowo uciekać. Można też rozejrzeć się za alternatywnymi źródłami energii, które również obniżą ewentualne rachunki za energię. Mogą być to między innymi wcześniej wspomniane kolektory słoneczne, ale możemy też brać pod uwagę inne rodzaje energii odnawialnej. Na przykład dom może mieć też dostęp do źródeł energii gruntowej lub wiatrowej, dzięki którym zobaczymy dodatkową pozytywną różnicę w rachunkach. Na zakończenie: każda z tych zmian jest pozytywna i ma dobry wpływ na planetę.

Jeżeli chcemy stworzyć lepszą przyszłość dla siebie, to powinno się to robić w każdym aspekcie życia. W tym przypadku warto zastanowić się nad domem energooszczędnym, dzięki któremu będzie można wprowadzić znaczącą zmianę bez żadnej zmiany w codziennym życiu. Dlatego jeżeli będziecie stali przed wyborem nowego domu – postawcie na dom energooszczędny, zarówno dla siebie, jak i dla planety.