Dlaczego warto wybrać dach płaski?

Dach to zwieńczenie każdego budynku – warto podejść do jego budowy z pełną uwagą i zaangażowaniem, żeby uniknąć konieczności remontów oraz modernizacji – po co niepotrzebnie dokładać sobie roboty? Lepiej zrobić pracę raz a porządnie. Dlatego powinniśmy idealnie dopasować dach do projektu, aby później niczym się nie przejmować.

Dachy płaskie nowej generacji

dachy płaskiePierwszą kwestią, którą koniecznie musimy rozważyć, jest to, czy wybrać dach płaski, czy może tradycyjny – spadzisty. Dach płaski kojarzy nam się z amerykańskim budownictwem – tam większość domów zwieńczona jest właśnie takim rodzajem dachu. U nas przez długi czas domy jednorodzinne posiadały dachy spadziste, jednak osoby podążające za modą starają się przenieść w nasze strony dachy płaskie. Udaje im się to bardzo dobrze, ponieważ obecnie nie da się wskazać żadnych wad technologicznych takiego rozwiązania – dawniej myślano, że jest ono niewskazane ze względu na nasze warunki atmosferyczne (bardzo często występujące opady oraz silne wiatry), jednak rozwój technologii i wykorzystanie nowoczesnych materiałów sprawiło, że takie obawy są obecnie bezpodstawne. Jeśli chodzi o materiały, dachy płaskie wykonywane są najczęściej z najnowszej generacji specjalnych pap termozgrzewalnych, wśród których największą popularnością cieszą się papy modyfikowane SBS.

dachy płaskieDzięki zastosowaniu tego typu materiału, połać dachu może być ukształtowana w dowolny sposób, w zgodzie z wymaganiami projektanta, nie ma żadnego problemu z dopasowaniem dachu do bryły budynku. W przypadku dachu skośnego, musielibyśmy pamiętać o zachowaniu proporcji pokrycia, tutaj nie ma żadnych norm, dlatego jeżeli nasz dom nie powstał na podstawie prostokąta, a wygląda nieco inaczej – dach płaski będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Ponadto wybierając dach płaski, nie zabieramy przestrzeni na piętrze tak jak dzieje się to przy dachu pochyłym. Osoby, którym zależy na powierzchni domu, z pewnością powinny wybrać dach płaski. Dodatkowo zaletą jest to, że doskonale nadaje się on do adaptacji – możemy na przykład stworzyć na nim taras widokowy! To znów dodatkowa przestrzeń, która idealnie sprawdzi się wiosną i latem.

Inną ciekawą opcją jest tak zwany zielony dach, jednak w naszym kraju nadal nie jest on zbyt popularny – zazwyczaj decydujemy się na tradycyjny ogród i to jemu poświęcamy całą energię, nie widzimy więc sensu tworzenia kolejnej dodatkowej, zielonej przestrzeni, jaką byłby dach zielony, o który trzeba przecież dbać, żeby wyglądał atrakcyjnie. Mimo wszystko dach płaski daje nam wiele ciekawych opcji, dlatego warto się nad nim zastanowić.