Deska kompozytowa – ciekawa alternatywa dla drewna

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym, ponieważ jego faktura oraz barwa tworzy unikalny charakter każdego wnętrza. Dodatki z odpowiednio zaimpregnowanych deseczek potrafią ożywić każde wnętrze i sprawić, że będzie ono znacznie bardziej przytulne. Niestety ze względy na dużą nasiąkliwość oraz higroskopijność, nie zaleca się stosowania tego materiału na zewnątrz pomieszczeń.

Deska imitująca drewno

deska kompozytowa gładkaOsoby, które pomimo tego zdecydowały się na wykończenie tarasu właśnie drewnem, powinny liczyć się z koniecznością częstej jego impregnacji. Na szczęście na rynku pojawiły się materiały, które w doskonały sposób mogą zastąpić ten klasyczny, stosowany od wieków materiał. Producenci mają w swojej ofercie różne rodzaje desek kompozytowych, które są uformowane z mieszanki mączki drewnianej oraz PCW (polichlorku winylu). Oprócz tych dwóch podstawowych składników, do mieszanki dodaje się specjalne domieszki i dodatki, których zadaniem jest poprawienie parametrów technicznych uzyskanych podczas procesu produkcji paneli. Występują one w dwóch podstawowych grupach – wyróżniamy deski gładkie i ryflowane. Deska kompozytowa gładka znacznie lepiej przypomina klasyczne drewno. Niektórzy producenci decydują się również na to, aby poddać je procesowi szczotkowania.

deska kompozytowa gładkaUzyskują w ten sposób chropowatą powierzchnię, która powoduje, że materiał staje się antypoślizgowy, a jego wygląd naturalny. Panele ryflowane najczęściej posiadają dwa rodzaje żłobień – po jednej stronie są one większe i wyraźniejsze niż po drugiej. Tylko od użytkownika zależy, w jaki sposób zostaną zamontowane, ponieważ obie powierzchnie posiadają takie same parametry techniczne. Nienasiąkliwość oraz bardzo dobra wytrzymałość nie są jedynymi czynnikami, które potwierdzają tezę, że materiał ten jest dobrą alternatywą dla naturalnego drewna. Kompozyt jest nieodkształcalny pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności powietrza. Oznacza to, że po dłuższym czasie panele dalej będą doskonale prezentowały się na tarasie. Korzystne jest również to, że drewnopochodne deski są odporne na działanie grzybów i glonów, a co za tym idzie, przez bardzo długi czas nie poddają się korozji biologicznej.

W zależności od tego, jakie dodatkowe parametry techniczne posiadają wybrane deski kompozytowe, ich rozpiętość cenowa może być bardzo różna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że producenci tego typu materiałów dają na swoje produkty długoletnią gwarancję, która może wynosić nawet 25 lat. Najczęściej obejmuje ona wewnętrzne niszczenie materiału.