Czym jest kredyt na oświadczenie?

Wiele osób ma problem z zaciągnięciem potrzebnego im kredytu. I wcale nie chodzi tutaj o kredyty hipoteczne na 20 lub 30 lat czy wysokie kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorców. Banki skrupulatnie analizują zdolność kredytową także w przypadku niewysokich kredytów gotówkowych i konsumpcyjnych.

Co to jest kredyt na oświadczenie i jak go wziąć?

kredytPodstawowym wymogiem jest zaświadczenie o zarobkach oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów (np. kopia rozliczenia PIT złożonego w Urzędzie Skarbowym). Dla osób, które nie pracują na etacie, formalność ta może okazać się zaporą przy pożyczaniu pieniędzy z banku. W takim przypadku rozwiązaniem może okazać się kredyt na oświadczenie. Co to dokładnie jest? Pod pojęciem takiego kredytu najczęściej kryją się pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe. Z powodu kryzysu finansowego banki dość restrykcyjnie traktują bowiem klientów i kredyty na oświadczenie można znaleźć zaledwie w kilku placówkach. Złożenie oświadczenia o wysokości zarobków niektóre sieci bankowe proponują wyłącznie przedstawicielom ściśle wybranych zawodów (np. sędziom, adwokatom). Kredyt na oświadczenie mogą znaleźć również przedstawiciele zawodów publicznych – nauczyciele, żołnierze, policjanci. Wpływ na to ma fakt, że złożenie nieprawdziwego oświadczenia mogłoby wiązać się z problemami prawnymi, a zawody te wymagają potwierdzenia nieposzlakowanej opinii, co oznacza, że kredytobiorcy nie będą raczej ryzykować z poświadczaniem nieprawdy. Częściej pod takim pojęciem kryją się jednak pożyczki pozabankowe, które formalnie nie powinny być określane terminem kredytów. Często jednak szybkie pożyczki kryją się w ofertach np. pod terminem kredyt dla emeryta. Firmy pożyczkowe formalności sprowadzają wyłącznie do niezbędnego minimum. Często rezygnują ze sprawdzania wnioskodawców w BIK i BIG, a zaświadczenie o dochodach zastępują właśnie własnoręcznie podpisanym oświadczeniem. Niestety nie jest to tani kredyt – odsetki pożyczek pozabankowych bywają bardzo wysokie. Pułapką mogą również okazać się niektóre zapisy w umowie, które stanowią kruczki prawne niekorzystne dla klienta.

W przypadku, gdy potrzebujemy pieniędzy na zapłacenie zaległych rat kredytowych, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Jest on niżej oprocentowany i bezpieczniejszy niż pożyczka na dowód. Takie rozwiązanie pozwala połączyć kilka kredytów i płacić jedną ratę na korzystniejszych warunkach.