Czym jest automatyka budowlana?

Samo słowo „automatyka” jest dzisiaj niezwykle popularne. Jeśli coś jest automatyczne, to znaczy, że zauważanie ogranicza konieczność ingerencji człowieka. Współczesne czasy bardzo wyraźnie dążą do tego, aby człowiek nie musiał wykonywać wielu prac, które jeszcze niedawno były absolutną koniecznością. Dotyczy to również systemów grzewczych, które ewidentnie zaczyna się projektować i tworzyć w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne.

Ogrzewanie sterowane automatycznie

PiecDzięki automatyce budowlanej można bez większych kłopotów kontrolować kotły gazowe kondensacyjne oraz konwencjonalne bez konieczności schodzenia do nich na niższe kondygnacje budynku. Dzięki automatyce budowlanej można bezpośrednio połączyć się z kotłami za pośrednictwem urządzenia mobilnego – smartfona lub tableta. Nie powinno to nikogo dziwić, wszak współczesne telefony współpracujące z dedykowanymi aplikacjami nierzadko służą jako swojego rodzaju piloty sterownicze do wielu urządzeń, w których zawarte zostały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wiele współczesnych udogodnień, które mają na celu usprawnienie ludzkiego życia to rozwiązania oparte na stałym połączeniu z aplikacją zainstalowaną na smartfonie – podobnie jest i w tym wypadku, aczkolwiek automatyka budowlana w przypadku systemów grzewczych ma jeszcze kilka innych istotnych zastosowań.

AutomatykaNajprostszym przykładem będą różnego rodzaju panele sterowania, które połączone z kotłem mogą z jednej strony monitorować ich pracę, a z drugiej – pozwalają na zdalne kontrolowanie ich działania. W najnowocześniejszych rozwiązaniach panele te wyglądają niezwykle estetycznie, a ich przejrzystość i czytelność dodatnio wpływa na korzystanie z nich. Wiele z takich paneli może pracować w zasadzie bez jakiejkolwiek ludzkiej ingerencji. Wystarczy jedynie odpowiednio je zaprogramować (a dostępne jest programowanie zarówno dobowe, jak i tygodniowe). Dostępnych jest osiem dedykowanych programów grzewczych oraz trzy programy spersonalizowane, dzięki którym można w zasadzie przestać przejmować się pracą kotła. Oczywiście im nowocześniejsze panele, tym więcej pieniędzy trzeba na nie poświęcić, lecz nie należy się przejmować, ponieważ na rynku można znaleźć również rozwiązania z nieco niższej półki cenowej, dzięki czemu nie trzeba będzie zaglądać do oszczędności.

Tańsze opcje wcale nie oznaczają gorszej funkcjonalności, a przecież nie każdy człowiek ma potrzebę kontrolowania ogrzewania w domu z poziomu telefonu komórkowego. Niektórym wystarczą jedynie podstawowe funkcje monitorujące i zaledwie kilka opcji, którymi można kontrolować pracę kotła. Tak czy inaczej, automatyka budowlana to coś, czym z pewnością warto się zainteresować, jeśli posiada się własny system grzewczy.